آخرین پست

لئو آلاتیوس (۱۵۸۶ – ۱۶۶۹)

لئو آلاتیوس (۱۵۸۶ – ۱۶۶۹)

این نظریه‌پرداز، خداشناس، و کتابدار کتابخانه‌ی واتیکان قرن هفدهمی، یعنی لئو آلاتیوس (شناخته شده با نام لئون آلاچی) همچنین یک خون‌آشام‌شناس و اولین نویسنده‌ی مدرنی بود که بخشی طولانی از یک کتاب را به خون‌آشامان اختصاص داد. آلاتیوس در سال ۱۵۸۶ و در جزیره‌ی یونانی چیوس متولد شد. در سال ۱۶۰۰ به رُم نقل مکان کرد تا در آنجا به کالج یونانی برود. مشخص نیست که آیا مادرش یک مسیحی کاتولیک بوده (پدرش ارتودوکس بود) یا خودش به کلیسای رومی ایمان آورد. آلاتیوس عمیقاً به یگانگی کلیساهای یونانی و رومی اعتقاد داشت و بعدها تلاش‌های بسیاری برای متحد کردن آنها انجام داد. بعد از اتمام مطالعاتش، آلاتیوس به عنوان دستیار اسقف کاتولیک رومی مارکو جیوستینیانی به چیوس برگشت. بعدها دوباره به ایتالیا برگشت تا علم طب و سخنرانی را مطالعه کند، و سالهای طولانی در کتابخانه‌ی واتیکان کار کرد، و در آنجا در بین کارهای بیارش، انتقال کتابخانه‌ی پالاتین به رُم را هم برنامه‌ریزی کرد.

در سال ۱۶۴۵ کتاب De Graecorum hodie quorundam opinationibus را تکمیل کرد که در آن به بحث درباره‌ی عقاید عموم مردم یونانی پرداخت، و بدین صورت، آلاتیوس به یکی از اولین پژوهشگران افسانه‌های مدرن تبدیل شد. آلاتیوس در این کتاب سنت‌های خون‌آشامی یونانی را با جزئیات بسیار بالایی توضیح داد. او موجودی به نام وریکولاکاس (Vrykolakas) یا جسد مرده و تجزیه نشده‌ای که کنترل آن به دست اهریمن افتاده است را برای اولین بار تشریح کرد، و مراحل عملیاتی معمول کلیسای یونان برای تشخیص و نابود کردن وریکولاکاس را عنوان کرد. سپس عقیده‌ی خودش در مورد خون‌آشام‌ها که به مراتب در چیوس گزارش شده بودند را بیان کرده است.

با اینکه آلاتیوس حقیقت وجود خون‌آشام‌ها را قبول داشت، و کتابش به محبوب شدن رابطه‌ی یونان و خون‌آشام‌ها کمک کرد، هرگز کل عمرش را صرف این موضوع نکرد. او به کار کردن در کتابخانه‌ی واتیکان ادامه داد، و حتی در سال ۱۶۶۱ به عنوان متولی آنجا تعیین شد. آلاتیوس در نوزدهم ژانویه‌ی ۱۶۶۹ در رُم در گذشت.

منابع:

کارن هارتناپ. درباره‌ی عقاید یونانی‌ها: لئو آلاتیوس و ارتودوکسی محبوب. لیدن: بریل. ۲۰۰۴٫

مونتاگ سامرز. خون آشام: والدین و آشناها. لندن: روتلج. ۱۹۲۸٫

خون‌آشام قلعه‌ی النویک
گیاه اکونایت یا قاتل‌الذئب

درباره Mohamad

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme