آخرین پست

خون آشامان آمریکا – بخش سوم و نهایی

بخش سوم مقاله‌ی خون آشامان آمریکا

خون آشام های ذهنی (psychic vampires) در انگلیس جدید(مجموعه ۶ ایالت اولیه در ایالات متحده): از همان اوایل ۱۸۷۱، انسان‌شناس پیشگام در آمریکا، ادوارد ب. تایلر در کتابش به نام فرهنگ نخستین تعریفی برای خون آشامی ارائه داد که احتمالا در آن بیشتر آمریکا را مدنظر داشت. تایلر نوشت: «خون آشام ها تنها مخلوقاتی متشکل از زرق و برق بی اساس نیستند، بلکه هویت‌هایی شکل گرفته در حالت روحی، و مسبب بسیاری از حقایق بیماری‌های ضعیف‌کننده هستند.» در این تفسیر، تعریف خون آشامی تبدیل شد به “وقتی که روح یک مرد مرده از بدنش خارج شده و خون انسان‌های زنده را می‌خورد”. در چنین شرایطی، قربانی او لاغر، بی‌خون، و ضعیف می‌شود، و با سرعتی زیاد نزول می‌کند و در نهایت می‌میرد. همچنین در ادامه می‌نویسد: «جسدی که تصور می‌شود روح مربوط به آن، خون لازم را برایش تهیه می‌کند، همواره سالم و تازه و سرحال باقی می‌ماند.» تعریف تایلر از خون آشامی به همان تعریفی نزدیک است که امروزه به عنوان خون آشام ذهنی یا سایکیک شناخته می‌شود. می‌توان گفت تقریبا با تعریف عنوان شده توسط محقق فرانسوی ذهن ز. ج. پیِغَغ (Z. J. Pierart) که طی سال‌های ۱۸۶۰ در حلقه‌های مخفی محبوب شده بود، یکسان است. این تعریف به طرزی شدید از تعریف معمول خون آشامی در فرهنگ اروپای شرقی که باور داشت خون آشام جسد مرده‌ایست که زنده شده و خون قربانیانش را می‌نوشد، تفاوت داشت.

این باور که توسط استیتسون ارائه شده، کاملاً عمل در آوردن قلب بیمارهای سلی و سوزاندن آنها را در زیرمجموعه‌ی خون آشام های ذهنی تعریف می‌کند. ولوتینی همچنین متوجه شد که هیچ باوری در حیطه‌ی خون آشام ها (البته اینجا منظور همان جسد دوباره‌زنده‌شده‌ی افسانه‌های خون آشامی اروپای شرقی است) هرگز در سیستم اعتقادات آمریکایی وجود نداشته است.

البته بدون شک عمل حمله کردن به اجساد بیماران سل در اوایل قرن بیستم و پس از کشف علت این بیماری و سپس درمان بیماری سل، کاملاً متوقف شد. اما در دوره‌ای، گزارشات مربوط به انگلیس جدید دوباره کشف شده و منتشر شدند. حتی در سال ۱۹۹۳ پائول س. اسلدزیک که در موزه‌ی سلامت و درمان ملی کار می‌کند، بعد از مشاهداتش در قبرستان نزدیک به گریزولدِ کنتیکت، اعلام کرد جسدهایی پیدا کرده است که نشانه‌هایی از بیماری سل داشته‌اند، و در قرن نوزدهم به آن‌ها حمله شده است.

منابع:

“اجساد آمریکایی‌های نخستین که برای مراسم‌های مخصوص “کشته” شدند”. نیویورک تایمز (۳۱ اکتبر، ۱۹۹۳): ۱٫ استیتسون، جورج آر. “خون آشام حیوانی در انگلیس جدید”  انسان‌شناس آمریکایی ۹،۱٫ (ژانویه ۱۸۹۶): ۱-۱۳٫

تایلر، ادوارد ب. فرهنگ نخستین. ۲ نسخه. ۱۸۷۱٫ ویرایش چهارم. لندن: جان مری، ۱۹۰۳٫

ولوتینی، جان ال. “افسانه‌ی خون آشام های انگلیس جدید” ژورنال خون آشامی ۷،۱ (۱۹۹۰): ۲-۲۱٫

پیوند به بخش اول مقاله

پیوند به بخش دوم مقاله

حیوانات و خون آشام ها - بخش اول
خون آشامان آمریکا - بخش دوم

درباره Mohamad

1 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme