آخرین پست

حیوانات و خون آشام ها – بخش اول

این مقاله به علت طولانی بودن، در چندین بخش متوالی ارائه خواهد شد.

ارتباط خون آشام ها با دنیای حیوانات، در قدرت تبدیل خون آشام به حیوانات مختلف؛ قدرت کنترل وی بر دنیای حیوانات مخصوصاً موش‌ها، جغدها، خفاش‌ها، حشرات موزی، روباه‌ها، و گرگ‌ها؛ در درجه‌ی پایین‌تر، استفاده از حیوانات به عنوان منبع غذایی، نمود پیدا می‌کند. همچنین در گزارش‌های معدودی، حیوانات خون آشام هم دیده شده‌اند.

حضور حیوانات در افسانه‌های خون‌آشامی: در افسانه‌های قدیمی‌تر، قدرت کنترل خون آشام روی حیوانات و یا تبدیل شدن به آن‌ها در بهترین شرایط خیلی ضعیف بود. اما معمولاً خون آشام ها با دیگر موجودات، مثل گرگنماها، در یک دسته قرار داده می‌شدند که گفته می‌شد می‌توانند خودشان را تبدیل کنند. در بین خون آشام های اساطیری که می‌توانستند به حیوانات تبدیل شوند، می‌توان به چیانگ شیه (Chiang-Shih) های چینی اشاره کرد که به گرگ تبدیل می‌شدند.

از آن مهم‌تر اینکه خون آشام ها، مخصوصاً در اروپای غربی، به حیوانات به دید یک منبع غذایی نگاه می‌کردند و بسیار پیش می‌آمد که به گله‌ی احشام یک روستا حمله کنند و خون حیوانات را بیرون بکشند. مرگ ناگهانی، بدون دلیل، و بدون توضیح احشام معمولاً یه خون آشام ها نسبت داده می‌شد. به عنوان مثال، اگنس مورگوچی یادداشت کرده است که یکی از ابتدایی‌ترین آزمایش‌ها برای این‌که بفهمد مردی پس از مرگ به خون آشام تبدیل شده یا نه، مشاهده‌ی مردن یا نمردن گله‌ی احشام وی است. سِر جیمز فریزر مشاهده کرد که در بلغارستان، که در آن احشام از حمله‌های پی در پی خون آشام ها رنج می‌بردند، مردم چنین حمله‌هایی را با عبور دادن احشامشان از بین دو کوه آتش برطرف می‌کردند که در نزدیکی چهارراهی درست میشد که گرگ‌ها بسیار از آن عبور می‌کردند. بعدتر، از هیزم‌های این دو کوه آتش برای روشن کردن محیط روستا استفاده می‌شد. در ژاپن، خون آشامی به نام کاپا (kappa) در لبه‌ی آبگیرها زندگی کرده، و به گاوها و اسب‌هایی که آب می‌خوردند حمله و سعی می‌کرد آن‌ها را به داخل آب بکشد.

چند حیوان به خصوص، مخصوصاً گربه و اسب، طبق باورها ارتباط نزدیکی با خون آشام ها دارند. در خیلی از کشورهای اروپای شرقی گفته می‌شد که اگر به یک گربه اجازه داده شود قبل از دفن، از روی یک جسد بگذرد، آن فرد به عنوان یک خون آشام به زندگی بر می گردد. (این باور باعث می‌شد که اقوام فرد متوفی، وی را به شیوه‌ای درست و حسابی خاک کنند.) از سوی دیگر، به طور معمول از اسب‌ها برای پیدا کردن خون آشام ها استفاده می‌شد. در زمان‌های قدیم، اسب‌ها را به قبرستان‌ها می‌بردند و بین مردگان می‌چرخاندند، چون باور داشتند که اسب از عبور از روی قبر فرد خون آشام خودداری خواهد کرد.

ادامه دارد…

پیوند به بخش دوم مقاله

پیوند به بخش سوم مقاله

حیوانات و خون آشام ها - بخش دوم
خون آشامان آمریکا - بخش سوم و نهایی

درباره Mohamad

3 دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme